Proč (český) obsahový marketing nefunguje

Randy Fishkin pustil ven skvělé slidy, které odpovídají na otázku, proč obsahový marketing selhává. Celou prezentaci doporučuju ke shlédnutí, protože jako většina Randyho slidů je skvělá. Krom jiného jsem si uvědomil, že to co Rand popisuje, je velký problém k přístupu k online marketingu se kterým se už léta v Česku setkávám. V čem je tedy problém?

Fail
Photo Credit: hans.gerwitz via Compfight cc

Nediverzifikujeme strategii

Cílíme na jednu metodu a další nás nezajímají. Buď se zaměřujeme jn na SEO nebo jen na PPC, v horším případě jen na obsahový marketing. Doporučuji velmi inspirativní článek Lékárna.cz: Seberte online marketérům PPC reklamy, a donutíte je přemýšlet. Cílem je vytvořit rovnoměrně rozložený mix online marketingových aktivit, kdy nás nemůže zaskočit, že dostaneme BAN od Google nebo v AdWords aj. Pak se při takové penalizaci nemůže stát, že přijdeme o 90% návštěvnosti, ale třeba jen o 10% a ten dokážeme kompenzovat.

Přemýšlíme jako PraSE(O)

Strategie není postavená jako přínos uživatelům, ale aby to SEO jako fungovalo. Exemplární příklad:

 • Děláme katalogy!
 • Katlogy už nejedou, děláme free PR články!
 • Free PR už nejedou jedeme microsity!
 • Microsity nejedou spolupracujeme s bloggery!

Zcestné. Opět SEO strategie je unikátním mixem technik, které jsou specifické pro danou situaci a daného klienta. Nikdy nepoužívejte jednu metodu masově – typicky placené odklazy, spolupráce s bloggery nebo registrace do katalogů. Ani jednu techniku jako takovou neztracuji, ale musí se používat s rozmyslem.

Třífázový model

Neznáte třífázový model? Tak pro obsahovou strategii vypadá to nějak takhle:

 1. Děláme kvalitní obsah!
 2. Fáze 2.
 3. Zisk!

A dívíte se, že zisk nepřichází? Pochopitelně, nepřichází. Opravdu nepočítejte s tím, že stačí dělat kvalitní obsah (ať je to cokoliv). Musíte být vidět, musíte se propagovat, musíte mít dobrý produkt nebo službu. Musíte mít silnou značku. Musíte rozumět tomu, že obsahový marketing je o dlouhodobé komunikaci s vaší cílovou skupinou. A že výsledkem může být nákup a taky nemusí.

Tohle je častá mylná představa českých marketérů:

Jak nefunguje obsahový marketing
Jak nefunguje obsahový marketing

Pokud vás ale zajímá, jak to dělat správně, projděte si Randovu přednášku. Je fakt dobrá.

6594 zhlédnutí (celkově) 2 zhlédnutí (dnes)
Proč (český) obsahový marketing nefunguje
Ohodnoťte článek

Sdílením buduješ SEO!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
0Share on LinkedIn
Linkedin
Buffer this page
Buffer
Pavel Ungr
Věnuji se SEO již 13 let od roku 2004. Z Et netery jsem nastoupil do Ataxa a následně do H1.cz. Od roku 2009 pracuji jako profesionální SEO konzultant a od roku 2013 jsem na volné noze. Vedu SEO školení a pravidelně publikuji zejména o internetovém marketingu a přednáším.Baví mě SEO experimenty a propaguji SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu který je primárně prospěšný pro uživatele a technicky přístupný.. Krom SEO se aktivně zajímá o UX, obsahový marketing, sociální sítě a jejich využití z pohledu online marketingu.

komentářů 9

 1. Mě content marketing funguje. A dobře.

  Co ale nefunguje, myšlenka napíšu článek – ozve se zákazník, že tento problém řeší. Spíš bych řekl, že to je: jde na konferenci, kde mě potká, přečte pár článků, dostane referenci, ví, že se dostal do problému, který já už jsem několikrát vyřešil. Tak se ozve, já přijdu a problém vyřeším. On doporučí, já mezitím napíšu pár článků… a takhle to jde pořád dál.
  Jiří Knesl napsal článek Poznámky k učení lidíMy Profile

 2. Souhlasím s Jirkou, mě také obsahovy marketing také funguje.

  Je ale pravdou, že se člověk musí trochu snažit. Navic snaha musi být pravidelná a dlouhodobá, ale pak to nese zasloužené ovoce.

 3. Nesouhlasím s Lukášem. Rychlý prachy se na internetu těžit dají. Například ppc/affil arbitráže, které mi jednou již druhým rokem. Stačí nezaspat dobu a pozorovat nové trendy a kw.

  V obsahovém marketingu jsem zelenáč. Co ovšem stále funguje a dají se na tom dělat peníze jsou i „shit mfa“ Jenom ten linkbuilding se již dělá trochu jinak no, to je pravda. Dají se i velice výhodně prodávat.
  Tomáš napsal článek Módní blogMy Profile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge