Fluktuace pozic na Seznamu – jen pravidelné kompletní sestavení indexu

Filip Podstavec mě upozornil na zajímavá data ze statistik Collabimu a Semoru. Sledujte se mnou:

Statistika změn pozic vyhledávačů  - Collabim

Vývoj změn ve výsledcích hledání vyledávačů -  SEMOR.cz

Poslal jsem dotaz do Seznam.cz a Dušan Janovský vysvětlil, že ty zajímavé výkyvy patrně budou kompletní sestavení indexu (complete build indexu). Pokud nevíte, co to je, tak zde Dušanovo vysvětlení:

Complete build je, jak název napovídá, kompletně přepočítaný celý index. V mezidobí se doplňuje pouze denními a asi desetiminutovými inkrementy, takže se výsledky mění méně, než by odpovídalo dlouhodobému průměru změn. A po nasazení complete buildu výsledky poskočí zase více než průměrně.

Pokud tedy vidíte fluktuace vašich pozic i návštěvnosti ze Seznamu, nemusí to nutně signalizovat problém, pouze běžnou činnost algoritmu Seznamu. Zajímavé na tom je, že podle Dušana se tento proces děje určitě posledních 2 roky a nejspíše to sahá ještě dále (5 let). Ukazuje to důležitost širšího pohledu na věc, jako jsou statistiky Collabimu a Semoru. Díky nim, dokážeme vidět věci, které jsme dříve jen odhadovali.

14931 zhlédnutí (celkově) 6 zhlédnutí (dnes)
Ohodnoťte článek

Sdílením buduješ SEO!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Buffer this page
Buffer
Pavel Ungr
Věnuji se SEO již 13 let od roku 2004. Z Et netery jsem nastoupil do Ataxa a následně do H1.cz. Od roku 2009 pracuji jako profesionální SEO konzultant a od roku 2013 jsem na volné noze. Vedu SEO školení a pravidelně publikuji zejména o internetovém marketingu a přednáším.Baví mě SEO experimenty a propaguji SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu který je primárně prospěšný pro uživatele a technicky přístupný.. Krom SEO se aktivně zajímá o UX, obsahový marketing, sociální sítě a jejich využití z pohledu online marketingu.

komentářů 6

  1. 2 Vít Michalek: Tak to máš jistě pravdu, ale v tom případě nezohledňuj raději seznam :), protože můžeš neoprávněně nabít pocitu, že jsi penalizován nebo, že jdeš nesprávným směrem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge