RankBrain algoritmus od Google

Na konci října jsme se dozvěděli (Bloomberg), že Google používá nový systém strojového učení umělé inteligence s názvem RankBrain. RankBrain pomáhá lépe řadit výsledky vyhledávání a vyhodnocovat relevanci. Neděje se tak online, ale offline – tedy uvnitř serverů Google a algoritmů, a je vypouštěn ve fázích, vždy když se něco naučí. Nesouvisí to s hodnocením webů, ale připravuje data pro proces tohoto hodnocení.

rank-brain-580x350

Hlavní algoritmus Google se jmenuje Hummingbird a jeho součástí je právě RankBrain (stejně jako Panda, Penguin a Pirate). RankBrain nezpracovává všechna hledání ale jen jistou část. Podle Google to co zpracovává RankBrain je 3. nejsilnější signál = relevance. O prvnách dvou Google mlčí, ale Danny Sullivan myslí, že jím jsou odkazy a klíčová slova. RankBrain by měl vyhodnocovat dotazy, na která nemá Google výsledky v přesné shodě. Mohou to být dotazy s chybou nebo velmi specifické a dlouhé long-tailové výrazy.

RankBrain Google začal používat na začátku roku 2015 a nyní už je pár měsíců plně nasazen a aktivní. Měl by dle slov zasahovat Google „very large fraction“, takže opravdu hodně.

Co to znamená pro SEO?

Google umí lépe vyhodnocovat i hodně specifické výrazy, chyby a je to další cesta k ještě více long-long-tailovým frázím.

Zajímavé zdroje k přečtení:

13389 shlédnutí (celkově) 30 shlédnutí (dnes)
Sdílením buduješ SEO!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Buffer this page
Pavel Ungr
Věnuji se SEO již 10 let od roku 2004. Z Et netery jsem nastoupil do Ataxa a následně do H1.cz. Od roku 2009 pracuji jako SEO konzultant. Vedu školení o SEO. Pravidelně publikuji zejména o internetovém marketingu a přednáším. Krom SEO se aktivně zajímám o UX, obsahový marketing, sociální sítě a jejich využití z pohledu inbound marketingu. Baví mě experimenty ve stylu práce Randyho Fishkina z Mozu a propaguji SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge