Fluktuace pozic na Seznamu – jen pravidelné kompletní sestavení indexu

Filip Podstavec mě upozornil na zajímavá data ze statistik Collabimu a Semoru. Sledujte se mnou:

Statistika změn pozic vyhledávačů  - Collabim

Vývoj změn ve výsledcích hledání vyledávačů -  SEMOR.cz

Poslal jsem dotaz do Seznam.cz a Dušan Janovský vysvětlil, že ty zajímavé výkyvy patrně budou kompletní sestavení indexu (complete build indexu). Pokud nevíte, co to je, tak zde Dušanovo vysvětlení:

Complete build je, jak název napovídá, kompletně přepočítaný celý index. V mezidobí se doplňuje pouze denními a asi desetiminutovými inkrementy, takže se výsledky mění méně, než by odpovídalo dlouhodobému průměru změn. A po nasazení complete buildu výsledky poskočí zase více než průměrně.

Pokud tedy vidíte fluktuace vašich pozic i návštěvnosti ze Seznamu, nemusí to nutně signalizovat problém, pouze běžnou činnost algoritmu Seznamu. Zajímavé na tom je, že podle Dušana se tento proces děje určitě posledních 2 roky a nejspíše to sahá ještě dále (5 let). Ukazuje to důležitost širšího pohledu na věc, jako jsou statistiky Collabimu a Semoru. Díky nim, dokážeme vidět věci, které jsme dříve jen odhadovali.

10110 shlédnutí (celkově) 12 shlédnutí (dnes)
Sdílením buduješ SEO!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn17Buffer this page
Pavel Ungr
Věnuji se SEO již 10 let od roku 2004. Z Et netery jsem nastoupil do Ataxa a následně do H1.cz. Od roku 2009 pracuji jako SEO konzultant. Vedu školení o SEO. Pravidelně publikuji zejména o internetovém marketingu a přednáším. Krom SEO se aktivně zajímám o UX, obsahový marketing, sociální sítě a jejich využití z pohledu inbound marketingu. Baví mě experimenty ve stylu práce Randyho Fishkina z Mozu a propaguji SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu.

komentářů 6

  1. 2 Vít Michalek: Tak to máš jistě pravdu, ale v tom případě nezohledňuj raději seznam :), protože můžeš neoprávněně nabít pocitu, že jsi penalizován nebo, že jdeš nesprávným směrem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge